Yakın Doğu Üniversitesine Deneysel Araştırma Ödülü…
Eklenme Tarihi: 13 Kasım 2019, 21:00

Yakın Doğu Üniversitesi NEU3D Laboratuarında, Hücre ve Doku Üretimi çalışmaları yapılan 3D Biyo-Yazıcı’nın çocuk cerrahisi alanında kullanımı üzerine yürütülen çalışmalar nedeni ile 37. Ulusal Çocuk Cerrahisi Kongresi’nde “Deneysel Araştırma Ödülüne” layık görüldü.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Ankara’da eş zamanlı olarak düzenlenen 37. Ulusal Çocuk Cerrahisi Kongresi ve 23. Ulusal Çocuk Cerrahisi Hemşireliği Kongresi’nde “Üç Boyutlu Biyo-Üretim: İlk İzlenimlerimiz ve Çocuk Cerrahisindeki Potansiyeli” isimli çalışmayı sunan Doç. Dr. Emil Mammadov ve ekibi, Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği tarafından “Prof. Dr. İhsan Numanoğlu Deneysel Araştırma Ödülü” ne layık görüldü.

Doç. Dr. Emil Mammadov yürüttükleri çalışmaya ilişkin olarak şunları kaydetti: “İlk aşamada araştırmaların doku takviyesi ihtiyacı olan nüks hipospadias veya cripple hipospadias durumuna yönelik olması gerekir, ikinci aşamada ise trakea, özofagus gibi daha komplike yapılara yönelik çalışmalar planlanabilecek.”

NEU3D Laboratuarı ekibinin üç boyutlu tasarım ve baskı konusunda dört yıldır çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Doç. Dr. Mammadov, Türk-Patent tasarım tescili, patent başvurusunun yanında bir de Araştırma Ödülü kazanmalarından dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Üniversite Mütevelli Heyeti’ne Deneysel Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi’ne teşekkür etti.

Kongrede aynı zamanda Dr. Emil Mammadov tarafından yürütülen “Çocuk Cerrahisi Eğitiminde Sanal Sınıf ve Elektronik Sınav Uygulaması: Ön Sonuçlarımız” isimli çalışma da sunuldu.